Narozdíl od minulosti si dnes svého partnera si můžeme zvolit. Ale když je vztah volbou, nesmíme se nechat paralyzovat honbou za dokonalostí. Vysoké nároky jsou důležité, ale nejlépe fungují v kombinaci s laskavostí k tomu druhému. 

Máme na své partnery dnes příliš vysoké nároky? Rychlá odpověď je jasná: ano. Hezky to ilustruje kvalitativní výzkum týmu sociologa Klinenberga. Když se bavili se seniory o výběru životního partnera, moc to nepřožívali.

„Byl to hodný kluk.“
„Hezky se smála.“
„Měl dobrou práci.“
Mladé dvojice to ale viděly jinak:
„Je to moje druhá polovička.“
„Je to muj nejlepší kamarád a skvělý milenec v jednom.“
„Od té chvíle, co jsme spolu, jsem nejlepší verzí sama sebe.“
To přibližně odpovídá tomu, co slýchám ve své praxi. Lidé málokdy hledají druhé ruce do domácnosti, naopak velmi často zmiňují unikátní spojení dvou spřízněných duších.

Čím to, že se naše očekávání tolik posunula? „Instituce manželství byla v minulosti moc důležitá na to, aby se stavěla na něčem tak iracionálním, jako je láska,“ říká historik Coontz. Sociolog Cherlin si všímá, že až do poloviny minulého století většina spokojenosti v manželství pramenila z toho, že jste dobře zastávali svou genderovou roli, tedy nosili domů výplatu nebo přebalovali děti. Dneska očekáváme, že náš protějšek bude plnit těch rolí více. Tedy že bude vyrovnaný partner, nejlepší kamarád, skvělý milenec, nadprůměrný rodič, podpoří nás v seberozvoji, ale nezapomene na svou kariéru a pomoc v domácnosti. Prostě když je vztah volba, volíme všechno. Psycholog Eli Finkel tomu říká „manželství všechno nebo nic“.

Jenže naložit všechny své mezilidské potřeby na jednu osobu je zkratka k celoživotní frustraci. Takže trvejte jen na tom pro vás skutečně důležitém a buďte připraveni přimhouřit oko (a někdy ho úplně zavřít). Výzkum totiž ukazuje, že ve vztazích máme tendenci všímat si více toho negativního a nafukovat problémy. Splněné nároky a partnerovo pozitivní stránky bereme jako samozřejmost. Vztahové spokojenosti ale nejvíce prospívá opačný přístup. Hyčkat si u partnera to dobré a pečlivě si vybírat, na co si stěžujeme.