Milá Markéto,

poznal jsem online prima holku. Chvíli jsme si psali, pak souhlasila se schůzkou. Strávili jsme spolu skoro celý den, máme spoustu společných zájmů a fakt si rozumíme. Následovalo druhé rande, zase paráda, třetí, čtvrté a páté a podle mě už je to vztah. Jsme do sebe zamilovaní, plánujeme spolu další akce, chci jí představit kamarádům. Akorát ona je pořád na seznamce. Zatímco já jsem svůj profil asi po třetím rande zrušil, ona je online každý druhý večer. Nechci vyvolávat nějaké hádky, ale dost mi to vadí. Mám to s ní otevřít? Nebo prostě tiše trpět a doufat, že časem ten profil taky zruší?

Děkuju, fakt mě to trápí.

Vláďa


Milý Vláďo,

zaprvé mám radost, že jste poznal holku, se kterou si rozumíte natolik, že byste s ní rád byl v exkluzivním vztahu. Zadruhé myslím, že pro paniku – která je tak trochu cítit z konce Vašeho dotazu – není zatím moc důvod. Průběh zní jak z romantické novely a to, že partner je na seznamce nemusí být nutně důkaz o záletnosti, ale spíš v rozdílných pohledech na to, kdy randění začne být vážný vztah.

Téma „chodíme spolu už?“ je starší než seznamky – minimálně já ho řeším už od 15 let a věřím, že do nějaké míry se jím zabývá skoro každý pár, minimálně tedy jedna strana. Začíná to sexem? Jakmile mě představí kamarádům? Když mě poprvé pyšně nazve „přítelkyní“? Žádný kouzelný sjednocující zlom ale není a následujícím výrokem asi neohromím: každý máme jinou definici toho, co z nezávazného randění dělá vztah. Většinou je to výsledkem nějaké komplexní osobní rovnice, do které zapadá společně strávený čas, fyzický kontakt a naše osobnost. Výzkum Googlu a Mic ukazuje, že většina lidí mentální obrat z nezávazna do závazna udělá kolem šesté schůzky, tedy přibližně po nějakém měsíci randění.  Pro některé páry se to stane přirozeně a bez debat, někdo to vezme jako příležitost k první vážné vztahové konverzaci a la „tak co vlastně my dva?“

Takže můj odhad by byl, že  Vy a Vaše dívka tu rovnici počítáte trochu jinak. A to se projevilo asi hlavně v tom, jak jste přistoupili k vašim dalším aktivitám na seznamce: pro Vás tabu, pro ni něco, co je stále dovoleno.

Dejte jí možná tedy ještě trochu čas – třeba dva měsíce randění? – a pak si s ní promluvte. Ne o jejím profilu na seznamce, ale o tom, jestli jste ve vztahu, jestli je exkluzivní a co to pro Vás oba znamená. V ideálním případě by to měla být příjemná konverzace. Pomůže pozitivní začátek například tohoto typu: „Poslední dva měsíce s tebou byly bezva a možná to ani nemusím takhle nahlas otevírat, ale byl bych rád, kdybychom našemu randění mohli už říkat vztah, co myslíš?“ Naopak větev pod jakýmkoliv vztahem bezpečně podřežete hrubým nástupem: „Co jako sleduješ tím, že každou chvíli koukáš na jiný chlapy na seznamce? My spolu jako nechodíme nebo co?“.

Mimochodem, její aktivity na seznamce bych moc nepitvala. Ani s ní, ani  v sobě. Pokud je ráda s Vámi a je otevřená vážnému vztahu, omezí je přirozeně. A ač chápu, že je to lákavé, zkusila bych se i vyvarovat špehování na seznamce (je obrat „každý druhý večer“ jen řečnickou figurou a nebo to skutečně takhle detailně monitorujete?). Až si budete povídat, co pro Vás osobně znamená být ve vážném vztahu, můžete zmínit, že pro Vás je to i zrušení profilu na seznamce. Uvidíte, co na to řekne ona a třeba se dohodnete, že ho smažete oba dva. Ale jako hodně věcí ve vztahu to není dohoda, kterou by bylo třeba za jejími zády kontrolovat.

Věřím, že to dopadne skvěle.

Markéta


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.