Milá Markéto,

kdy mám holku pozvat na rande? Nechci si moc dlouho psát, jestli se mi líbí nebo ne stejně zjistím, až když se poznáme. Psaní je ztráta času. Často už po pár zprávách prostě navrhnu nějaké kafe. Holky ale nereagují moc nadšeně. Buď mě odmítnou a konverzace pak vázne nebo nenapíšou už vůbec. Takže jak dlouho si na seznamce psát? A kdy ji mám navrhnout rande?

Díky.

 Honza


Milý Honzo,

super otázka. Nadhodit rande je trochu jako jít bruslit na konci zimy. Je to fakt tenký led, protože každý má na seznamce trochu jinak nastavené čekávání ohledně chvíle, kdy je vhodné se potkat. Někteří lidé berou psaní na seznamce jako útrpnou nutnost, kterou je třeba zredukovat na nejnižší možnou dobu. Vídají se rádi, hodně a se všemi. Jak chápu Váš dotaz, tam patříte Vy? Na druhou stranu je ale i dost těch, pro které je psaní důležitou součástí procesu poznávání se. Rádi si píšou dny i týdny a vídají se výběrově, tedy jen s těmi, kteří je opravdu zaujmou. Pokud tedy vůbec mají nějaký offline kontakt v plánu. 

Přístup druhé strany bude tedy informovat Váš úspěch či neúspěch. Neodhadnete to a dobře míněná zpráva Co dát zítra kafe? se může stát zprávou poslední. Zkuste tedy návrh setkání zarámovat tak, aby šel případně odmítnout a konverzace mohla stále pokračovat: Rád si s tebou píšu a chtěl bych tě poznat i osobně. Co myslíš ty? Měla bys čas v pátek večer na víno, nebo by sis raději ještě chvíli psala?  Z takové nabídky se dá vybruslit se ctí pro obě strany a pozvání zopakovat zas za nějaký čas.

Žádná data pro to nemám, ale z mého pozorování si lidé od seznámení do prvního rande píší průměrně týden (kratší dobu u rychlých seznamek jako Badoo a Tinder, trochu delší u klasických „inzerátových“ seznamek). Určitě ale pozor na moc dlouhé psaní – v závislosti na fyzické vzdálenosti vás dvou by k setkání mělo dojít do měsíce od prvního kontaktu.  Podle výzkumu University of South Florida byli uživatelé online seznamek se schůzkou nejvíce spokojení, pokud k ní došlo do 23 dnů od seznámení.

Seznamka je super prostředek k navázání kontaktu, ale toho druhého líp poznáte nad kávou než přes monitor.  Pokud konverzace dobře plyne, máte podobný smysl pro humor a jste v kontaktu pravidelně, určitě setkání navrhněte (s vědomím, že první pozvání pořád leží převážně na bedrech mužů). Pokud odmítne a chce si dále psát, dejte tomu pár dní a pozvěte ji na kávu / drink / procházku znovu. Nevyjde-li to do třetice, pozvěte na rande někoho jiného.

Hodně štěstí!

Markéta Šetinová


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.

Pokud máte dotaz ohledně seznamování do online poradny, napište mi na marketa@modernilaska.cz a do předmětu zadejte „Milá Markéto“.