Milá Markéto,

už asi půl roku jsem na Tinderu. Docela mě to baví a jsou tam mnohem zajímavější kluci, než jsem původně čekala. Byla jsem na pár fajn rande, ale víceméně se mi pořád opakuje stejný scénář. S někým si píšu, je to dobrý, jdeme na rande, někdy i na druhý nebo třetí, někdy i máme sex, někdy ne. No a pak se přestane ozývat. Žádná hádka, dokonce ani sms typu „je to kvůli mně, ne kvůli tobě“. Prostě ticho. Neodepíše mi na zprávu a nezvedá telefon. Samozřejmě po pár dnech ticha pochopím, že už se asi vídat nebudeme. Ale jsem z toho celkem zmatená. Nikoho do ničeho netlačím, nemluvím o vztahu ani dětech a rozhodně bych se nesložila, kdyby mi kdokoliv z nich řekl, že na další rande už nechce. Takže – co dělám špatně?

Srdečně,

Veronika


Milá Veroniko,

skvěle jste popsala fenomén, který je v moderním randění tak častý, že má i vlastní název – ghosting. Je to trochu jako vypařit se po anglicku, akorát neodcházíte z nudné párty, ale ze vztahu. Neodepisujete na smsky, ignorujete zmeškané hovory a vyhýbáte se místům, kde byste se mohli potkat. A z lásky se tak stane duch. Dost zbabělé a bez respektu? Jo. Ale i tak s tím má dle výzkumu seznamky Plenty of Fish zkušenost 80 % mladých singles. „Dneska už aby byla holka vděčná, když se s ní kluk normálně rozejde,“ glosovala nedávno moje kamarádka zážitky ze seznamování.

Průběh ghostingu je vždycky podobný – většinou to vůbec nečekáte a zpočátku tomu ani nechcete věřit. Neříkal snad, že má hodně práce? A možná se mu vybil mobil a ztratil nabíječku. Nebo se stalo něco fakt vážného. Třeba mu v metru ukradli celou tašku a přišel o všechny kontakty. Možná pak zmateně běžel na policii a cestou ho srazilo auto a je v nemocnici? Nejspíš je v bezvědomí. Nebo už umřel?! Po tak dlouhé chvíli bez jediné zprávy je to asi jediný důvod, proč by se neozval. Respektive tak bych o tom uvažovala já. Jenomže pak si všimnete, že ho na Facebooku kámoš označil na fotce z hospody. Takže určitě žije. Jen se neozývá. A pak si užíváte takovou horskou dráhu různých emocí, od vzteku přes smutek po sebelítost. A na ní si jezdíte tak dlouho, dokud nepřijde nějaké prozření – třeba, že za to vážně nestál.

Takže ghosting se stává často a není to nic příjemného, ale to Vám po pár měsících na Tinderu neříkám žádnou novinku. Asi mnohem zajímavější je, co s tím. A začnu pěkným klišé – vážně to není o Vás. Začátky vztahů jsou křehké, lidé se vůbec neznají a jsou často iracionální v tom, co hledají. Jejich zkušenosti z minulých vztahů, pohled na život a představy o budoucnosti mají mnohem větší vliv na jejich rozhodnutí než má první dojem z vás. Je to zkratkovité a nic to nevypovídá o potenciálu případného vztahu, ale do nějaké míry to dělají všichni. Důležité je situaci moc neanalyzovat a pokud reagovat, tak ideálně minimalisticky – z velkého drama budete mít spíš těžkou hlavu Vy, než on. Zkuste se takovou zkušeností nenechat shodit a odradit od dalšího seznamování. Možná je spíš na místě bouchnout šampus, že z Vašeho života zmizel někdo, kdo neumí ukončit věci trochu na úrovni?

Celkově se ghostingu se moc předejít nedá. Obecná pravidla jsou vídat se jen s muži, kteří o to mají skutečně zájem, nemít od prvních schůzek velká očekávání a od začátku mezi vámi budovat kulturu respektu, ať už jde o zavolání zpátky na zmeškaný hovor nebo domlouvání schůzek s dostatečným předstihem. Pokud tohle od začátku drhne, moc bych si do budoucna neslibovala.

Abych tedy aspoň závěrem konkrétně odpověděla na Vaši otázku: nejspíš neděláte špatně nic, jen máte trochu smůlu. Možná bych zabrousila do jiných vod, než je Tinder. Přece jen je to seznamka s větší koncentrací lidí, kteří preferují nezávazná setkání se všemi výhodami a nevýhodami, které to nese.

Hodně štěstí do seznamování.

Markéta


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.