Jak napsat první zprávu je evergreenem seznamkových trablí. Stačí pár dní na jakékoliv seznamce a pochopíte, že k srdci protějšku – nebo pro začátek k odpovědi – se nejlépe dostanete skrze zprávu, která je vtipná a autentická. Což je bohužel přesně typ zprávy, kterou vůbec není lehké napsat.

  • Pište osobně

Většinou nemusíte být úplný Sherlock, abyste poznali, jestli byla zpráva psána jen pro vás nebo jestli ji dotyčný rozeslal třiadvaceti dalším. I proto se vyplatí zainvestovat energii do zprávy na míru tomu, koho chcete oslovit.  Přečtěte si profil, prohlídněte fotky a zkuste se něčeho chytnout. Vyčtete z přezdívky jméno? Použijte ho. Fotka z cestování? Zeptejte se na na její oblíbenou destinaci. Zmiňuje, že rád žije aktivně? Napište o vašem posledním výletu do hor a zjistěte, jak tráví volný čas on. Zlaté pravidlo je zmiňovat společné zájmy a co vás na druhém zaujalo, spíše než ve dvou odstavcích převyprávět své CV. 

  • Opatrně s komplimenty

Lichotky intuitivně zní jako sázka na jistotu. Která žena by odolala chvalozpěvu na svou postavu/úsměv/dekolt? Data ale ukazují, že jich odolává docela dost. Z analýz seznamky OkCupid vyplývá, že slova jako “krásná”, “sexy” nebo “roztomilá” vedou spíše k negativním reakcím. Komplimenty od neznámého člověka působí trochu zvláštně a zpočátku je především na internetu hranice mezi gentlemanem a úchylem tenká. Pokud si vyloženě nemůžete pomoci a nějaký kompliment do zprávy vpašovat prostě musíte, zkuste se soustředit spíš na zájmy. „Líbí se mi, že hodně sportuješ“ působí o dost lépe než „máš sexy zadeček“.

  • Hezky česky

Žádné hrubky, zkratky, slang a nářečí. Forma lehce přebije obsah a určitě chcete spíše upozornit na vaše zájmy a osobnost než na fakt, že neumíte vyjmenovaná slova po B. Ne že by to bylo takové překvapení, ale spisovné zprávy i statisticky vedou v počtu odpovědí.

  • Kvalita nad kvantitu

Ženám chodí hodně zpráv. A většina z nich stráví nad jednou zprávou maximálně pár desítek sekund. Pak klikne na váš profil. A pak se rozhodne, zda odepíše, nebo ne. Dlouhý esej zůstane nejspíše nedočten a určitě nedoceněn. Výzkumy ukazují dobré výsledky zpráv dlouhých jen kolem 100 znaků. Vyplatí se tedy spíš soustředit na pár dobře promyšlených vět, a to i vzhledem k tomu, že spousta seznamek dnes funguje spíše jako chat.

  • Bavte se normálně

Seznamka trochu svádí k nepřirozeným konverzacím. Zatímco na párty se s novými lidmi seznamujete povídáním o nových Hvězdných válkách nebo kolik ten týpek vpravo vypil zelených, do první seznamkové zprávy mají lidé tendenci vystřihnout soupis nutných charakteristik budoucího partnera nebo rovnou svou romantickou historii.  Zkuste to tedy odlehčit a bavit se především o tématech, která jsou v reálném životě během prvního kontaktu dvou neznámých lidí běžnější. Společné zájmy, respektive zájmy toho druhého, jsou sázka na jistotu.

  • Profil jako příloha

I tu nejlepší první zprávu může zabít špatný profil. Než se do prvních zpráv vůbec pustíte, vyšperkujte svůj profil. Je skoro jistota, že příjemce vaší zprávy si před odpovědí nejdřív prostuduje, s kým má tu čest. Pokud na něj bude čekat nepovedené selfie z hospody a text ve stylu „čau hledám lásku“, ochota sepisovat nějakou odpověď nebude zrovna velká.

  • Ulehčete druhé straně odpověď

Pokud jste strávili hodně času vymýšlením perfektní zprávy, zkuste předejít tomu, aby to samé během odpovídání musela podstoupit protistrana. Jednoduše: pište zprávy tak, aby se na ně dalo dobře reagovat. Hodně se ptejte. Buďte konkrétní. A než kliknete na „Odeslat“, zamyslete se nad pár možnými reakcemi. Pokud je to dlouhé přemýšlení, zvažte ještě nějaké úpravy.

 

Napsali jste skvělou první zprávu a nepřišla odpověď? V pohodě. I na ty nejlepší zprávy je návratnost kolem 25 % u mužů a lehce pod 50 % u žen. Zkoušejte to dál a nenechte se svést lákavou myšlenkou psát úplně všem úplně to samé. Nakonec mít jednu skvělou konverzace je mnohem lepší než ztrácet čas vypisováním si s deseti lidmi o ničem.


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz