Máte domluvené první seznamkové rande. Možná vás to stálo jen pár zpráv, možná jsou v tom měsíce oslovování a dopisování. Každopádně to znamená úspěch – seznámili jste se online a teď kráčíte vstříc offline lásce. Vyberte skvělé místo, nebojte se hodně ptát a řiďte svá očekávání. A hlavně si to užijte.

Kam vyrazit

Pozváním na večeři nebo na drink nikoho neurazíte. Jen nezapomeňte, že váš protějšek potkáváte fyzicky úplně poprvé a pokud nejste vyloženě extroverti, konverzace může vyžadovat trochu úsilí. A rozhodně nechcete, aby atmosféra vaší schůzky připomínala pracovní pohovor. Všem tedy ulehčíte, když vyberete místa, kde není pozornost neustále upřena jen na vás a kde přirozeně nemusíte mluvit celou dobu. Třeba divadlo, výstavu, badminton nebo zoo, samozřejmě v závislosti od zájmů a chuti vás obou. Ideální situací je, když randění není jen o poznávání toho druhého, ale samotná schůzka je nový zážitek – originálnější dvojice mohou zvolit třeba společnou návštěvu blešího trhu, kurz bubnování nebo vyrazit na geocaching. Pokud jste muž a navrhujete schůzku, zkuste mířit na veřejná místa a denní nebo podvečerní hodiny. Kromě vlastní bezpečnosti pomůžete i dobrému pocitu vaší partnerky.

O čem se bavit

Nejčastější obava před schůzkou? Konverzace. Svůj protějšek chcete zaprvé poznat a zadruhé udělat skvělý dojem. Hodně se ptejte, zajímejte se o toho druhého a i když to může chvílemi být lákavé, moc si nevymýšlejte. Pokud z prvního rande má být vztah, časem vyjde najevo, že čtete spíše Blesk než Annu Kareninu. Cílem vaší první společné konverzace je trochu zajet pod povrch a poznat, jak ten druhý přemýšlí. Tlacháním o počasí se tam nedostanete. Ptejte se na jejich zkušenosti, zážitky, názory – inspirovat se můžete například 36 otázkami, které sbližují. Máte-li pocit, že vše jde dobře, nebojte se dát najevo trochu zájmu. Všichni se rádi líbí. Zpočátku můžete otestovat vody komplimenty zaměřené na zájmy nebo osobnost. „Líbí se mi, že hodně sportuješ“ je bezpečnější a možná i originálnější než „máš hezkou postavu.“

A co dál?

První rande se často nese v duchu velkých očekávání. Bude to láska na první pohled? Je to budoucí otec mých dětí? Sednou si naše rodiny? Pokud se vám honí hlavou tyto a podobné otázky, možná je fajn zpomalit. Na první setkání nejdete rozpoznat, jestli se jedná o vašeho životního partnera. Stačí, když budete odcházet s tím, že máte chuť na druhé rande. Pokud během první schůzky přeskočí i jiskra, je to dobrá zpráva, ale pokud ne, není to nutně překážka pro další setkání. Zamilovanost může přijít pomaleji, přece jen nejdete na rande s holkou, po které šilháte celou střední, ale na schůzku s vlastně cizím člověkem. Spíše než nějaké velké city jsou zpočátku důležité spíš oboustranné sympatie, pocit, že vás setkání bavilo, a chuť se zase vidět.

Článek původně vyšel pro blog Zoot.cz


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.