Statistická data i individuální příběhy ukazují, že průměrná žena a průměrný muž se na seznamce chovají jinak. Online seznamování rozhodně nepřineslo žádnou feministickou revoluci a komunikace na síti odpovídá dobře zaběhnutým gender vzorcům. Když jimi ale  žena trochu zatřese, vše nasvědčuje tomu, že obě pohlaví čeká příjemnější seznamovaní.

 • Žena jako ohrožený druh

Na většině seznamek je více mužů než žen a to především v nižších věkových kategoriích. Ženy více prožívají stigma („ještě nejsem tak zoufalá, abych šla na seznamku“) a hlavně mladší ročníky mají široké možnosti seznámení mimo seznamku – o dvacetiletou single ženu má zájem její spolužák z univerzity i pětatřicetiletý podnikatel, kterého potkala na večírku.

 • Je zavalena zprávami

Stačí pár hodin na seznamce a schránka průměrné ženy praská ve švech. Pro konkrétní představu malá statistika mého ženského profilu na Štěstí.cz s fotkou z fotobanky, který za 24h nasbíral 69 zpráv.  Některé zprávy jsou milé a upřímné:

screen-shot-2016-12-04-at-20-30-52
Další velmi přímočaré:

screen-shot-2016-12-04-at-20-29-59

A určité procento se týká nabídek kvalitního sexu:

screen-shot-2016-12-04-at-20-33-52

 • Nepíše jako první

Tradice vládne i v tak netradičním seznamovacím prostředí, jako je internet. Ženy na seznamkách prakticky neposílají první zprávu a jen vyčkávají na kontakt od mužů. A to platí i v případě, že jim skoro nikdo nepíše. Tento trend je konzistentní napříč věkovými skupinami, tedy ani mladší ženy nejsou na síti o nic progresivnější, jak ukazuje graf.

screen-shot-2016-12-04-at-20-45-51(Poslané versus přijaté zprávy. Osa y: medián poslaných prvních zpráv, osa x: počet přijatých zpráv. Červená ženy, modrá muži)

 • Být aktivní se jí vyplatí

Ženy na seznamkách si pasivním chováním sice ulehčí práci a výlet za komfortní zónu, ale výrazně si omezí výběr: pokud žena komunikuje jen s těmi, kteří osloví ji, izoluje se od většiny mužských profilů. A protože z analýz online interakcí vychází, že lidé mají obecně tendenci oslovovat atraktivnější protějšky, než jsou oni sami, vyčkávání na kontakt může vést k tomu, že komunikuje jen se skupinou mužů, kteří jsou méně atraktivní než ona.

screen-shot-2016-12-04-at-21-32-51

(Procento prvních zpráv, které vedou ke konverzaci mezi uživateli. První sloupec heterosexuální uživatelé, druhý homosexuální, třetí bisexuální. Modrá muži, červená ženy.)

Odhodlání poslat první zprávu se tedy vyplatí. Muži na ženské zprávy reagují pozitivně a šance, že žena dostane odpověď, je zhruba 2.5x vyšší, než když pošle první zprávu muž. Ženské oslovení navíc častěji vede k reálné konverzaci. Tuto statistiku využívá v praxi americká seznamka Bumble, která přesunula odpovědnost za kontakt na ženy a jen ony mohou poslat první zprávu. Z Bumble jsou nakonec nadšení ženští i mužští uživatelé: v září byla zvolena i jako nejlepší seznamovací aplikace roku 2016.

(Grafy a data jsou z blogu seznamovací služby OkCupid)


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz

 • Jana

  Markéto,

  díky moc za zajímavý článek. Na seznamce jsem nějakou dobu a musím potvrdit, že jsem doteď někoho neoslovila. Avšak dnes, díky Vašemu článku, to zkusím.

  Díky moc a držím palce,
  Jana