Chemie. Jiskra. Přitažlivost. Prostě takový to, co k někomu cítíte a k někomu ne, ale špatně se vysvětluje, co to vlastně je. Každopádně všichni to ve vztahu chceme mít a ideálně spíš víc než míň.  A je to taky jedno z top témat, která se objevují v mých terapeutických konverzacích se singles. Kolik toho má být, aby dávalo smysl jít do vztahu? A je možné mít vztah bez toho?

Ani po X konverzacích na toto téma na to nemám návod (k lítosti některých mých klientů), ale obecně bývám k chemii jemně kritická. Mám totiž pocit, že ji trochu přeceňujeme a že odvádí pozornost od dalších vlastností potenciálního partnera. Navíc velké emoce na začátku vztahu nemusí nic vypovídat o jeho dlouhodobosti nebo kvalitě. A na mnoha příbězích vidím, že chemie některé lidi netáhne zrovna do „zdravých“ vztahů. Takže stejně jako se všemi jiskrami, i s těmi v lásce bych zacházela opatrně.
Když jsem tento svůj postoj vyprávěla kamarádovi, dával oči v sloup a nazýval mě „děsnou šachistkou“. Pravá láska má podle něj nečekaně přijít, být impulzní, spontánní, člověk to prostě musí cítít. A pak je to teprve ono, žádné racionální vážení pro a proti.
A teď by mě zajímalo, jak to vidíte vy. Lze mít vztah bez chemie? Dá se řídit jen přitažlivostí? A může přitažlivost přijít časem nebo je nutné ji cítit na začátku?  Zde kopíruji názory lidí z mých sociálních sítích.
  • Ja ji (skoro) necitim. 🙁 Prijde mi, ze se to da do urcite miry osalit, protoze lidi obecne tahnou lidi, co jsou pozitivni, plni elanu, zabavni, majici cit pro komunikaci a emoce atd., takze kdyz to clovek dobre zahraje, tak se to da alespon trochu „dovytvorit“, pokud to tam apriori neni.
  • No samozřejmě. Dokonce si myslím, že do každého vztahu patří právě racionální vážení pro a proti a žádná chemie. Ne tedy, co mi ten vztah dá, ale co jsem schopen dát do toho vztahu já.
  • Já myslím, že může přijít časem, ale bez ní nevím.. Protože on vždycky ten druhý (tj. i já že jo) bude dělat něco, co mi nevyhovuje. Ta chemie, ten pocit bez důvodu, to může překonat. Kdyby člověk jednal racionálně, podle mě z každého vztahu nakonec odejde. Na druhé straně ano, čistá emoce může člověka napálit k někomu, s kým rozhodně není zdravé být, nebo to není možné atd.
  • Pro mě je jiskra/chemie tím, co mě na tom člověku baví, přitahuje, obdiv k tomu co dělá, k tomu jak se chová ke mě i lidem v našem okolí. Jsou to ty malé věci, co jsou každodenností. Co se pousměju a jsem ráda, že je dělá právě on 🙂 Bez chemie by to nešlo!
  • Vztahy s jiskrou na začátku mi po pár letech shořely 😀 Tak začínám být trochu skeptik. Ale vlastně si ti bez ní nedokážu představit…
  •  Super tema na diskuzi! Podle mě se každý bavíme trochu o něčem jiném a bylo by nápomocné “jiskru” aspoň trochu definovat. Já chemii vnímám do velké míry jako sexuální přitažlivost, a bez toho bych si vztah nedokázala představit, pokud nejsem asexuální. Samozřejmě to ale beru jako “necessary but not sufficient” – je potřeba mnoho dalších věcí, trpělivost, laskavost, schopnost komunikovat o problémech, atd, a na tom se zároveň dá určitě pracovat. “Jiskra” se dá brát taky jako to počáteční šílenství, které nemůže trvat věčně, ale podle mě ve zdravém vztahu přeroste do stabilnější lásky, kde určitá “jiskra” stále může být – prostě v tom ohledu, že se na toho člověka podívám a hrozně se mi libi, iracionalnim, krásným způsobem, a toto iracionálno mi i usnadňuje řešit problémy. V tom ohledu by pro mě vztah s jiskrou a bez jiskry byl podobný Steinbergovu rozdělení na companionate a consummate love. 🤷‍♀️ A asi ne každý nutně chce consummate love, když mu třeba mnohem více záleží na intimitě než vášni? Zatímco vztahy, které po jiskře vyprchají, by mi přišly více jako ta romantic love, kde není závazek nebo společná schopnost procházet těžkými časy. Budu vděčná za další názory 🙂 moc tu Steinbergovu teorii neznám, spis jen ten diagram.
  • Teorii chemie jsme probírali s přáteli (singls). A ukončili ji u toho, že každý jsem jeden prvek, který na sebe dokáže vázat další pro vytvoření více či méně pevnych/traskavých sloučenin.
    Chtělo to sebeupřímnost k zařízení se do tabulky prvků a vidět možnosti:)

markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a socioložka  pomáhám lidem najít a užívat si partnerský vztah. Specializuji se především na práci se singles a s miléniály. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu