Společnost nikdy nebyla sexuálně uvolněnější, než je dnes. Dostupná antikoncepce, minimální tabu ohledně nezávazného sexu, sex před svatbou jako nová norma a erotické scény skoro v každém filmu. Přesto mají miléniálové méně sexu než jejich rodiče, shrnuje výzkumy sexuálního chování mladých lidí v západních zemích server The Atlantic.

Důvodů pro sexuální pokles je zřejmě víc. Antropoložka Helen Fisher ho dává do souvislosti s rozšířením single života. Pro lidi v páru je sex dostupnější a když partnersví odkládáte – ať z vlastní volby nebo nedobrovolně – skoro z definice máte sexu méně. Klesající stigma ohledně masturbace a rozšíření porna je dalším pravděpodobným důvodem. Jak redaktorce The Atlantic říká jeden miléniál, sex ve dvou je sice lepší, ale udělat si to doma sám splní svůj účel a nemusíte kvůli tomu nikam chodit. V neposlední řadě za méně sexu možná může naše rychlé tempo života. Když miléniálové budují kariéru, rozvíjí vzdělání a zájmy, k tomu mají stíhat cestování, nějakou tu zábavu a taky kamarády a rodinu, na romantické vztahy jim nezbývá moc času ani energie. Sex je možná skutečně zábava chudých.

Jak je to s poklesem sexu v Česku? Myslím, že nejpřesnější odpovědí je, že moc nevíme. Sex se dost blbě zkoumá: lidi se ošívají přiznat barvu do dotazníků a zpravidla u toho výzkumně nemůžete být, když se to děje :). Reprezentativní a pravidelný výzkum sexuálního chování u nás dělají (pokud vím) jen Weiss a Zvěřina, ale z jejich dat nevyplývají nijak velké změny. Se sexem u nás lidi už po několik generací začínají kolem 18ti let a ani počet sexuálních partnerů se příliš nemění.

V rámci psychoterapie pracuju i s miléniály, kterým je mezi 20 a 30 a prakticky sexuálně nežijí, takže se samozřejmě nabízí vidět tu celospolečenskou tendenci i u nás, ale myslím, že jako terapeuti musíme být v zobecňování trochu opatrní. Pár příběhů z terapeutické praxe může být víc o náhodě než o nějakém trendu. Ale setkávám se s tím a důvody, proč se lidi do sexu moc nehrnou, víceméně odpovídají důvodům zmíněným v článku z The Altantic.  Pro Radio Wave jsem situaci komentovala zde. Celý článek Young People are Having Less Sex najdete na The Atlantic.


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu