Je tu leden a leden je o předsevzetích. Zatímco hubnutí, změna práce nebo i seznamování patří do novoroční hitparády oblíbených předsevzetích, zapracovat na vztahu se současným partnerem se krčí někde na chvoji žebříčku. Takže pokud jste si předsevzetí nedali nebo se po prvních lednových dnech ukázalo, že vaše volba byla trochu ukvapená, neváhejte se zaměřit na lepší lásku. Dobré vztahy nás dělají happy (jsou na to výzkumy!) a je to příjemnější než hubnout do plavek.

Možná už při tohoto textu máte nápady, co přesně sedne do vašeho vztahu. Pokud nevíte, můžete zkusit třeba:

☎️ Odložit telefon. Tedy minimalizovat čas s partnerem a mobilem najednou. Znamená to vzdát se situací, kdy vám partner něco vypráví a vy píšete maily nebo kdy se spolu díváte na film a vy u toho kontrolujete Facebook.

💑 Mluvit o vztahu. Rozhovory o tom, „jak to spolu vlastně máme“ netřeba schovávat na rozchod. Otevřete víno a zeptejte se svého protějšku, jak mu/jí s vámi je, řekněte, co se vám na vašem vztahu líbí a na čem společně můžete zapracovat. Opakujte několikrát do roka.

📆 Dát si rande do kalendáře. Myšlence vyrazit si jen tak ve dvou jsme otevření asi všichni, realizace je ale často kámen úrazu. Domluvte se a dejte si do kalendáře pravidelné akce jen tak ve dvou, od večeře po divadlo. Ideálně aspoň jednou měsíčně. V organizaci se můžete střídat.

A malé pozorování závěrem. Pokud plánujete udělat vztah lepší, nemusíte být megalomani. Má pracovní i osobní zkušenost s pozitivními změnami ve vztazích ukazuje, že mnohem účinnější než velká gesta jsou časté maličkosti (kolegové ze Západu používají heslo „small and often“). Krásný nový rok!


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu