Dvanáct mužů. Dvanáct žen. Hodina a půl času. Bude z toho láska? Někdy ano, jindy aspoň večer, na který jen tak nezapomenete. Koneckonců – kolikrát za život se Vám podaří oběhnout dvanáct rande za jeden večer? Speed dating je seznamovací akce pro všechny, kteří  rádi poznávají nové lidi zábavně a efektivně.

Škatulata hýbejte se

Rychlé seznamování pravděpodobně vymyslel v devadesátých letech rabín z Los Angeles, který potřeboval efektivně spárovat židovské singles. Fungovalo to. Speed dating se rozšířil po USA i západní Evropě a v roce 2004 se otevřela první speed datingová agentura v Česku. Od té doby se seznamovací akce pravidelně pořádají v Praze, Brně i Ostravě a zájem roste.

Randit rychle není nic složitého. Akce se většinou koná podvečer v restauraci nebo v kavárně, kam účastníci dorazí čtvrt až půl hodinku před začátkem. Organizačně má vše v rukou speed datingová agentura, která příchozím rozdá desky se seznamem účastníků a také papír na poznámky. Ženy si pak každá sednou k vlastnímu stolku. Po přivítání a krátkém organizačním úvodu se jde na věc. Ke každé ženě si přisedne jeden muž. Dvojice má pak pět minut na krátké seznámení. Není třeba se bát předepsaných konverzačních okruhů nebo jiných speciálních pravidel – je to úplně na vás. „Někdo se baví o práci a koníčcích, někdo na to jde originálně a vypráví cestovatelské zážitky nebo oblíbené filmy z dětství. Kdo má trému, třeba si i dopředu připraví, co bude říkat. Někdo je spontánní a odpovědi střílí od boku,“ usmívá se Jakub Žwak, který společně s manželkou vede speed datingovou agentru Seznamovací večer.

Ať už se bavíte o čemkoliv, po pěti minutách zazní zvonek a následuje malé zhodnocení. Muži i ženy si do desek zaznamenají, zda jim protějšek sednul a zda by rádi získali jeho nebo její kontakt. Potom se muži přesouvají k dalšímu stolku a tedy další ženě. Po deseti kolečkách organizátoři vyberou hodnocení a bezprostředně po akci propojí ty dvojice, které měly vzájemnou shodu. “Ženy bývají kritičtější, v průměru mají zájem o propojení jen tak se čtyřmi muži. Naopak pánové běžně zaškrtnou kolem šesti žen,“ přibližuje realitu seznamování Jakub. Zda po rychlém rande bude následovat i dlouhá schůzka jen ve dvou je pak už jen na propojené dvojici, další komunikaci agentura neobstarává. “Osobně  mě nejvíce těší pozorovat, jak se lidé během večera dobře baví a po skončení samotné akce ještě třeba chvíli zůstanou a dále si povídají. A samozřejmě mi dělá radost počet seznámených, zasnoubených nebo sezdaných dvojic, které jsme na našich akcích dali dohromady,” vysvětluje Jakub Žwak.

Seznamka naživo

Speed dating je pro každého. Jediným filtrem bývá věková kategorie. „Seznámit se k nám chodí lidé od 18 do 70 let a připravujeme i kategorii 68 +, kde nebude horní věková hranice omezena. Pro sportovní nadšence, kterým by se obyčejný speed dating mohl zdát fádní, jsme zavedli sportovní speed dating,” vysvětluje Jakub. Podle výzkumu Univerzity Karlovy hledá 70 % účastníků speed datingu vážný vztah, další přichází poznat nové lidi nebo je prostě táhne zvědavost. Účastníci jsou nejčastěji vysokoškoláci a necelá polovina chodí na speed dating opakovaně. “Dnes je těžké s někým navázat jen oční kontakt, protože všichni jsou zahleděni do svých „chytrých zařízení“ a ani nečekají, že je někdo osloví,” vysvětluje si rostoucí zájem o speed dating Jakub.

Výhody speed datingu: Proč to zkusit

 • Poznáte nové nezadané. Na single vrstevníky je někdy těžké natrefit. Největší výhodou speed datingu je bezpochyby vysoká koncentrace seznámení chtivých protějšků.
 • Není nad osobní kontakt. Z krátké konverzace poznáte víc, než ze spousty hodin za klávesnicí. Atraktivita je komplikovaná a speed dating je skvělá příležitost, jak si na názorných příkladech trochu srovnat, kdo se vám líbí.
 • Čas. Neztrácíte žádný čas hledáním nezadaných lidí ani domlouváním rande, prostě přijdete k hotovému. A za jeden večer dvanáct schůzek, kdo z vás to má?
 • Nacvičíte si sociální kontakt. Být single často znamená i málo příležitostí ke kontaktu s druhým pohlavím. Na speed datingu vás chtě nechtě hodí do vody a vy musíte pět minut nějak plavat. A s každým kolem je to lepší.
 • Odmítnutí (skoro) nebolí. Jestli protějšek má nebo nemá zájem se dozvíte spíš tak mimochodem – prostě vám na něj nebo na ni nepřijde kontakt. Odpadá tedy přímá konfrontace ve stylu „jak to tedy s námi je?“.
 • Je to zábava. Speed dating je sám o sobě celkem zajímavou životní zkušeností – chvílemi sranda, chvílemi bizár, chvílemi docela romantika. Historky pro kamarády jsou každopádně v ceně.
 • Bezpečnost. Setkání je pod dohledem seznamovací agentury, jednotlivci vystupují anonymně pod přezdívkou a kontakty jsou vyměněny jen po vzájemném souhlasu. Takže vše na pohodu i pro úzkostnější jednotlivce.

Nevýhody speed datingu: Na zváženou

 • Štěstí přeje extrovertům. Na speed datingu jde o první dojem. Extrovertnější povaha, která během pár minut dokáže pobavit a vytvořit příjemnou atmosféru, je bezpochyby výhodou. Lidé, kteří potřebují trochu času na otrkání, jsou v určité nevýhodě.
 • Dvanáct lidí může být málo. Jediným kritériem pro „přijetí“ na seznamovací akci je věk. Jinak může přijít kdokoliv, od zedníka po vysokoškolského profesora, od party girl po paní od plotny. Lehce se vám tedy může stát, že jen s málokterým účastníkem najdete společnou řeč.
 • Cena. Speed datingové agentury pořádají akce kvůli zisku. Za jeden večer zaplatíte kolem pětistovky. Vyplatí se to? Jak kdy a jak pro koho. Pět set je nízká cena za seznámení s životním partnerem, ale trochu vysoká cena za hodinku a půl konverzací o ničem.
 • Na povrchu. Komplexní analýzu osobnosti potenciálního partnera, jeho hodnoty a životní příběh za pět minut prostě nedáte. Spíš tak sklouznete po povrchu a chtě nechtě se rozhodnete podle vzhledu a prvního dojmu.
 • Jen ve městě. V Praze je speed datingových agentur hned několik, nějaké najdete i v Brně a v Ostravě, ale pro seznámení chtivé z menších měst a vesnic je potřeba počítat s nějakou dojezdovou vzdáleností.

Čtyři tipy, jak na rychlém rande zazářit

 • Ptejte se. Pět minut je krátká doba a je jednoduché nechat se strhnout pocitem urgence a rychle odříkat CVčko, rodinnou historii i krátký výhled ohledně společné budoucnosti. Lepší je ale zpomalit. A do monologu vložit i nějakou tu otázku.
 • Dopřejte si čas. Je to úplný základ, přesto jedna z nejčastějších chyb. “Stejně jako na opravdové rande, i na speed dating je potřeba dát si dostatek času, aby si člověk mohl večer užít. Měli byste si zjistit, jak se na místo dostanete, abyste na poslední chvíli nehledali trasu nebo parkování,” radí Jakub.
 • Stylově. Na speed datingu jde o první dojem. Oficiální dress code není, ale podle Jakuba večeru nejvíc sedne business casual: „Pánové nic nezkazí košilí a volnočasovým sakem, ženy můžou zvolit třeba jednoduše střižené šaty ke kolenům.“
 • Nonverbální zrcadlo. Když jsou si lidé sympatičtí, kopírují své pohyby. Možná to funguje i naopak, říkají výzkumy speed datingu. Pokud je vám někdo tedy sympatický, můžete zkusit zrcadlit jeho gesta a podpořit tak pozitivní první dojem.

Kam vyrazit na speed dating?

www.easydating.cz
www.seznameni-aktivne.cz
www.seznamovacivecer.cz
www.smart-dating.cz
www.randemotyl.cz


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz