Hodně se mluví o tom, jak je karanténa náročná pro partnerské a rodinné vztahy. O singles se mluví méně. Možná protože se tak nějak zdá, že na samotu jsou zvyklí. Někteří určitě. Ale celá řada nezadaných je zvyklá absenci partnera kompenzovat vcelku intenzivním společenským životem, do kterého jim covid hodil vidle. Do čeho ale hodil vidle nejvíc je seznamování. Z mých nejen terapeutických konverzací se singles vyplývá, že se v zásadě rozdělili na tři kategorie. Jak přistupují k seznamování v karanténě?

Jakoby se nechumelilo

Někteří singles se nebojí covidu ani Hamáčkovy zloby. Seznamování v karanténě jedou prostě business as usual, žhaví Tinder a stěžují si, že se tam toho moc neděje. První rande řeší kvůli zavřeným podnikům hlavně venku, ale rozhodně se nebrání přesunout ho pod střechu, hlavně tu svou. Jejich snažení je ale spíše o chuti než o akci. Najít někoho, kdo splňuje klasické nároky plus má v těchto divokých časech chuť se scházet, je tak trochu nadlidský úkol. Možná i proto je tato skupina nejmenší.

Stopka

Tahle kategorie je vlastně takovým druhým extrémem, i když dle mého výrazně početnější. Tito singles seznamování přerušili na neurčito a pozornost jim teď berou jiné věci, než je hledání spřízněné duše. Řeší práci, šijí roušky, starají se o blízké. Koneckonců samy seznamky teď své uživatele varují před scházením. Minimálně v mé praxi se ukazuje, že nezadaní koronavirovou pauzu berou jako příležitost k seznamovací reflexi. Někdo opráší svůj profil na seznamce, jiný na to jde od podlahy a zas hlouběji přemýšlí o tom, koho hledá a s čím do vztahů jde.

Koronarandění

Tato skupina hledá cesty v souznění s pravidly a nachází je hlavně v technologiích. Představte si víno, romantické pohledy a Skype. Na jednu stranu je takové seznamování v karanténě trochu sterilní, na druhou stranu aspoň nějak pokračuje. Schází se mi zpětná vazba, že je to vlastně docela fajn. Do nějaké úrovně dokážete odhadnout jiskry i přes obrazovku a společně prožívaná koronakrize prý nabádá k hlubším a otevřenějším konverzacím. A taky to nemusí být jen o povídání: lidi spolu koukají na filmy, ukazují si své byty, předčítají si. Jestli to bude láska i naživo ukáže čas, ale osobně fandím všem, kteří do toho jdou.


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a socioložka  pomáhám lidem najít a užívat si partnerský vztah. Specializuji se především na práci se singles a s miléniály. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu