Nezávislost, večírky, skvělá kariéra, nezávazný sex a sranda s kamarády. To je single život v očích mnoha zadaných. Realita je ale trochu jinde. Jako psychoterapeutka pracuji nejčastěji právě s nezadanými. Velká část singles si svou svobodu na jednu stranu užívá, hned druhým dechem ale uznává, že single život má i své stinné stránky.

Nespoutaná krása samoty

Být single má bezesporu spoustu výhod, které vám zadaní kamarádi buď rádi připomínají nebo tiše závidí.

  • Nezávislost je váš nejlepší kamarád. Kdykoliv můžete zvednout kotvy a zkusit štěstí v zahraničí, pracovat přesčasy a aktivně se ucházet o vyšší pozice nebo bez výčitek odejít domů s pěkným barmanem.
  • Nemusíte koukat na nějakou tu kačku. Analýzy The Economist mluví jasně: mít za zákazníky singles je snem každé firmy. Rádi zainvestují do zážitků, cestování, oblečení, prostě sami do sebe.
  • Jste v dobré společnosti. Singles je stále více. Především ženy poznaly, že budovat kariéru a vydělávat je zábava. Manželství i rodina můžou počkat. Podíl 35letých a starších nevěst se v ČR zvýšil z 18 % v roce 2006 na 29 % v roce 2016, u ženichů z 28 % na 42 %.
  • Nevadí to ani babi a dědovi. Celou dvacítku a většinou ani první léta třicítky nenese single status žádné stigma. Být nezadaný nebo v sérii krátkých nepříliš závazných vztahů a investovat energii jinam než do partnerského života neznamená žádné údivy okolí, naopak spíše novou normu.

Ale úplný Sex ve městě to není

I díky technologiím trávíme čím dál více času o samotě. Ale vychází radost skutečně zevnitř, jak se často píše v knihách osobního rozvoje? Výzkum ukazuje spíše opak. Šťastnější a zdravější jsou lidé, kteří mají silné vztahy a čas tráví spíše s ostatními než sami u monitoru. Vnitřní postoje jsou na cestě k spokojenosti bezpochyby důležité, ale samy o sobě většině lidí nestačí. Je to především kvalitní sociální kontakt a mezilidská intimita, co nám přináší radost. A jsou to právě singles, kteří jich mají nejméně.

  • Občas jsou vaší jedinou společností jen čtyři stěny. Ve dvaceti má většina nezadaných stále k dispozici zázemí rodiny a partu přátel, po třicítce bývají tyto vazby slabší. Singles nežijí v izolaci, ale často jen nemají nikoho, s kým by po pracovním dni mohli sdílet zážitky nebo se smát večer u filmu. A jsou to právě tyto každodenní mezilidské interakce, které dle výzkumu přispívají k naší životní spokojenosti. Běžně je poskytne vztah, nezadaní se o ně ale musí mnohem více snažit.
  • Nezávislost znamená úplnou zodpovědnost. „V jednu chvíli mi došlo, že sice mám veškerou svobodu, ale vůbec nevím, kdo by mi pomohl, kdybych byl nemocný. Nebo kdybych nemohl splácet hypotéku. Vyplňoval jsem žádost o vízum do USA a vůbec jsem nevěděl, koho zadat jakou nouzový kontakt. Prostě nikoho nemám, je to vše na mě,“ vyprávěl mi Pavel na našem úvodním setkání. Podobná úzkost není to ale nutně impuls k budování vztahů s okolím, naopak může být spíš argumentem pro ještě větší pracovní nasazení.
  • Vstup jen pro páry. Moji single klienti také až překvapivě často zmiňují pocity diskriminace. Jejich kamarádi je nezvou na „rodinné“ akce a v práci na ně automaticky padají večerní a víkendové směny. Vše se navíc děje bez diskuze.
  • Hlasité tikání. Okolí také rádo upozorní, že už bijí biologické hodiny či kde a jak poznat toho pravého. „Je mi čtyřicet, nemám vztah, nemám děti. Je to fakt těžké, protože jsem vždy chtěla založit rodinu. Ale už se s tím nějak vyrovnávám, že to třeba nedopadne. Co ale vůbec nezvládám, je má matka. V zásadě se s ní nelze bavit o ničem jiném. Přijde mi, jako bych selhala, když jsem nedokázala doručit vnouče,“ popisuje Klára tlak rodiny. I přestože okolí to s nezadanými „myslí dobře“, jejich rady vedou spíše k ochlazení vzájemných vztahů. A zase přispívají k osamocení nezadaného.

Od šťastně nezadaného k šťastně zadanému

Většina nezadaných není bez vztahu z vlastního rozhodnutí. Prostě to tak vyšlo. Ale často se shodnou na jednom: do budoucna partnera a třeba i rodinu chtějí. Pro některé je to velké téma a mnohdy přesně ta chvíle, kdy se potkáme. Jak najít svého životního partnera? Proč se mi nedaří navazovat vztahy? Nemám nereálné nároky? To jsou běžné první otázky, které na našich konzultacích padají.

S nezadanými klienty většinou pracujeme na dvou rovinách. První z nich je vždy seberozvoj. Nízké sebevědomí, pocity samoty, uzavírání bývalých vztahů, workoholismus a hledání vlastní identity jsou častými tématy, která se v úvodních konzultacích objevují a mohou být překážkou pro navázání nového vztahu. Druhou rovinou naší spolupráce je samotné hledání partnera. V Česku má aktivní seznamování pořád trochu stigma. Správná láska má přece přijít, když to čekáte nejméně. Ale co je vlastně špatného na tom, vzít osud do vlastních rukou a začít partnera aktivně hledat? Pokud víte, že sdílet život s partnerem vám přinese radost, můžete jít přeci štěstí naproti.

  • Zkuste nové věci s novými lidmi. A rozšiřujte tak svůj sociální kruh. Co zkusit divadelní improvizaci? Dobrovolnictví? Taneční pro dospělé? Novou práci? Aktivně se otevřít novým lidem a zážitkům se hodí pro všechny nezadané, kteří se potýkají s pocity samoty, ať už se chtějí seznámit, nebo ne. Primární je vždy chuť vyzkoušet novou aktivitu a společnost, nalezení partnera může a nemusí být příjemným vedlejším výsledkem. Seznámení tak vznikne přirozeně, ale nemusí k němu vůbec dojít.
  • Když víte, co chcete. Pokud je primární potřebou nezadaného najít partnera, nejlepší volbou jsou určitě seznamky. Seznamovat se přes internet není lehká zkušenost, ale když se tomu rozhodnete věnovat čas a energii, je to skvělá příležitost, jak poznat nové nezadané lidi a pravděpodobně nejefektivnější cesta, jak najít nový vážný vztah.

markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.