Na svátky se těšíme, protože znamenají čas s našimi blízkým. Ale stejná věc – čas s našimi blízkými – se často během svátků stává náročnou disciplínou. V sociologii mě baví vztahy zkoumat, ale ještě zajímavější a důležitější mi přijde překlápět naše poznání do praxe, což je má ambice v psychoterapii. Takže tentokrát žádné shrnutí výzkumu lásky, ale rovnou praxe. Níže najdete tři jednoduché techniky pro spokojenější mezilidské vztahy, které se myslím dají pěkně využít nejen během Vánoc.

🔎 Hledejte to dobré. Nikdo není perfektní a obzvlášť u blízkých lidí máme tendenci všímat si hlavně jejich chyb a zlozvyků. Zkuste o svátcích obrátit perspektivu a být na ostatní hodní i ve své vlastní hlavě.
Přehnaná péče maminky je vlastně vyjádřením lásky.
Trapné vtipy táty jsou snahou zaujmout a potěšit.
Jiný životní styl není nutně špatný.
A hlavně, každý má super vlastnosti a dovednosti, kterých si takhle o Vánocích můžete znovu všimnout – a třeba je i nahlas říct. Když pozitivně přemýšlíte a mluvíte, bude se vám pravděpodobně lehčeji žít. V mém psychoterapeutickém směru vidíme vztahy jako systém. Když se na jedné straně stane změna, druhá strana na ni musí reagovat. Takže čím více pozitivního dáváte, tím více dostávate.

👍 Stěžování není žádost o řešení. Každá rodina má aspoň jednoho člena, který vidí všechno černě a rád se o svá trápení dělí. Naše přirozená reakce na stížnosti je pomoct stěžovateli radou, případně ho upozornit na pozitivní aspekty jeho života. To většinou nevede k poděkování, ale k dalším stížnostem a (oboustranné) frustraci. Efektivnější reakcí je se stěžovatelem prostě souhlasit (aspoň v něčem – a bez ironie). Zde malý příklad:
A: „Rok 2018 nestál za nic, pro mě osobně jeden problém za druhým.“
B: „Máš pravdu, vážně jsi měla tenhle rok docela smůlu.“
A: „No a nejen tenhle rok. Už se to táhne nějakou dobu.“
B: „Když to takhle říkáš, taky si vlastně uvědomuju, že to už trvá déle.“
Pro speciální efekty můžete zkusit vsunout ještě pochvalu:
B: „Když to takhle říkáš, taky si vlastně uvědomuju, že to už trvá déle. Ale fakt respekt, že i přes všechny překážky jsi na podzim zvládla dotáhnout tu školu.“

⚡️ Vybírejte si své boje. Někdo občas vidí svátky jako ideální příležitost k vyvolání konfliktu. Když se něco takového blíží směrem k vám, nezapomeňte, že nechat se zatáhnout do konfliktu je o rozhodnutí. A vy tuto nabídku můžete i odmítnout. Třeba úplně jednoduše větou „Tohle je důležité téma, ale já to teď nechci diskutovat. Pojďme se k tomu vrátit po svátcích.“ V případě potřeby párkrát zopakujte.

Veselé Vánoce a dobré vztahy v roce 2019 


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu