Milá Markéto,

po dlouhé době jsem single a rozhodl jsem se pustit do online seznamování. Docela jsem se těšil, že zkusím něco nového. Po pár týdnech na seznamce ale moje nadšení úplně opadlo. Skoro žádné ženy neodepisují na mé zprávy a to jsem v některých chvílích psal třeba třiceti denně. Nechci, aby to znělo nějak nabubřele, ale moc tomu nerozumím – jsem úspěšný, docela pohledný a hledám vážný vztah. Co mám dělat? Jsou na seznamkách vůbec nějaké ženy, které se chtějí seznámit? Teď mám chuť s tím spíš seknout.

Díky za radu.

Petr (35)


Milý Petře,

Tímto dotazem ráda uvádím svou poradnu. Vaše situace je pro muže totiž hodně typická.

Na většině seznamek je mnohem více mužů než žen. Zatímco typický muž smutně kouká na prázdný inbox, průměrné ženě chodí několik nových zpráv denně (a těm atraktivním a mladým několik nových zpráv za hodinu, jak si na malém experimentu ověřil datový analytik Jon Millward).  Seznámení-chtivé ženy na seznamkách jsou, ale mohou si vybírat a zcela pochopitelně to dělají.

Když to maximálně zjednoduším, ženy neodepisují ze tří důvodů. Zaprvé, už si s někým píší a nechtějí začínat nové konverzace. To je fér a s tím nic moc neuděláte. Zadruhé, přečtou si zprávu, ale nijak je nezaujme, tak se neobtěžují odpovídat. Zatřetí,  zpráva jim přišla dobrá, tak rozklikly profil adresáta a ten je prázdný anebo vůbec nevypadá jako partner, kterého hledají. Takže zase neodpoví. Uznávám, že za jedna ze společenské etikety to není, ale když se probíráte desítkami anonymních zpráv, nějaké pochopení pro to je na místě. Co z toho ale vyplývá pro Vás? Upravte svá očekávání ohledně návratnosti odpovědí (i největší frajeři mají tak 25 %) a zaměřte velkou pozornost na Váš profil a první zprávy.

Začnu těmi zprávami, protože třicet zpráv denně asi znamená systém ctrl+c ctrl+v? To je oblíbená mužská taktika, pro kterou vzhledem k malé návratnosti zpráv lze samozřejmě také mít nějaké pochopení. Ale abyste v záplavě zpráv zaujmul, nemůžete skončit u generické konverzace typu „Ahoj, jak se máš?“.

Nejlepší je navázat na její profil – není tam něco, čeho byste se mohl chytnout? Odkud je její fotka? Pokud ráda čte, co zajímavého by doporučila? Baví ji cestování, tak co plánuje na léto? Už fakt, že jste věnoval minutu přečtení jejího profilu, Vás katapultujte před takovou polovinu ostatních psavců. Pokud se Vám navíc podaří napsat něco, z čeho může vzniknout reálná konverzace, máte vyhráno. A mimochodem, pozor na fyzické komplimenty. Přes internet zní všechno tak o 100 % úchylněji než v normálním životě.

Teď k profilu. Dost mužů ho moc neřeší, protože ženy kontaktují oni a nečekají, že by fantastický profil vyprovokoval desítky single žen k sepsání první zprávy. To souhlas. Ale jakmile ženu zaujme Vaše první zpráva, rozkliknout Váš profil je skoro jako podmíněný reflex. A jeho obsah rozhodne o tom, jestli se můžete těšit na odpověď. Dobrým profilům se věnuju v tomto článku, ale je to hlavně o zajímavých fotkách a konkrétním obsahu (lepší tedy „baví mě triatlon a jóga“ než obecně „rád sportuju“). Z toho mála, co o Vás vím, zníte jako seznamkový princ na bílém koni. Tak se to nebojte na profilu komunikovat.

Seknout se seznamkou a dát si chvíli pauzu je někdy potřeba, ale líbí se mi energie, se kterou jste do seznamování na začátku šel.  Pokud jste jí v sobě schopný znovu probudit, zkuste úsilí vynaložené na kvantitu zpráv soustředit na jejich kvalitu a trochu si pohrát s profilem. Můžu skoro slíbit, že se to projeví  v počtu odpovědí.

Držím palce,

Markéta


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.