Ať už se vídáte čerstvě nebo to spolu táhnete dlouhé roky, vždy se vyplatí přemýšlet o tom, jak být spolu ještě šťastnější. Kdo by totiž nechtěl více toho dobrého? Spokojenost ve vztahu nepřichází ale většinou sama od sebe – je to hlavně dovednost. Dobrou zprávou je, že často není třeba vztah od základů překopat, abyste byli šťastnější.  I malé věci mohou mít velký dopad. Obzvlášť, pokud je děláte často. Ráda jim říkám love hacks: malá zlepšení, která nestojí moc námahy, ale přináší výsledky.

  • Věnujte si plnou pozornost. Technologie jsou super. Tak super, že je těžké se odtrhnout. Takže pokud večeříte s partnerem a u toho kontrolujete Instagram nebo posloucháte o jejich dni a přitom vyřizujete maily, rozhodně nejste sami. O to větší znak lásky je, když dáte mobily pryč a fyzicky i psychicky jste stoprocentně spolu. I pozornost je koneckonců o rozhodnutí.
  • Řekněte si svůj příběh. Začátky vztahů jsou krásná období. Poznávát se, zažíváte nové věci, občas prožíváte vtipná nedorozumění. Jste zamilovaní a užíváte si každý okamžik spolu, ale zároveň jste si trochu nejistí, jestli tahle společná radost bude pokračovat. I když už od těch chvílí uběhly roky, společně si na ně zavzpomínejte. Co se vám na tom druhém líbilo? Co jste zažili? Jak jste se zamilovali? Skoro určitě vás čeká příjemná a zábavná konverzace (která navíc sbližuje). Pro nejlepší výsledek kombinujte s vínem ;).
  • Naučte se mluvit řečí svého partnera. Každý vyjadřuje lásku jinak. Někdo je na láskyplná vyznání, další dává romantické dárky, jiný myje po večeři nádobí … a vlastně všichni říkají to samé. Jak mluvíte vy a čemu rozumí váš partner? A neztrácí se něco v překladu? Popřemýšlejte si o tom, pobavte se spolu nebo si rovnou přečtěte knihu Garyho Chapmana „Pět jazyků lásky“.
  • Když se vám něco líbí, řekněte to. Váš partner má rád komplimenty. Stejně jako všichni. Všímejte se, co se mu nebo jí daří, co se vám na nich líbí a co se jim povedlo  – a nenechávejte si to pro sebe. Vy se naučíte na partnerovi vidět to dobré a oni budou happy, že si toho konečně někdo všímá. A nemusím snad dodávat, že páry, které si pravidelně vyjadřují obdiv, jsou spolu spokojenější?
  • Dotýkejte se. Chytnutí za ruku, letmý polibek nebo obejmutí je ve vztahu skoro vždy dobrý nápad. Během fyzického kontaktu se vyplavuje do těla hormon oxytocin, který podporuje pocity blízkosti a redukuje stres. A funguje to, i když vyšší frekvenci doteků zavádíte vědomě. Nebo to aspoň ukazuje výzkum kolegů z pittsburghské univerzity, kteří párům experimentálně nakázali víc se muchlovat. Výsledek? Větší spokojenost a jistota ve vztahu.

Další tipy pro šťastný vztah najdete na mém Instagramu, @marketasetinova.


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu