Některým nezadaným se na seznamku moc nechce. Přestože vztah chtějí, online seznamování vidí jako osobní prohru. A často si opakují věci, které jsou spíš mýtem než realitou. Také věříte, že seznamky jsou pro zoufalé, nikoho normálního tam nepotkáte a okolí vás odsoudí? A co na to data?

🙈„Seznamky jsou pro zoufalé.“
Pokud ano, tak je zoufalých fakt hodně (a přibývají nebezpečnou rychlostí). Podle agentury Nielsen vyzkoušelo seznamování přes internet 42 % českých a slovenských uživatelů internetu. Čím mladší věková skupina, tím více lidí má seznamkovou zkušenost. To navazuje i na americká data z Pew Research Centre, která ukazují mladé pod 25 let jako nejrychleji rostoucí skupinu uživatelů seznamek. A jestli si někdo spíš klade otázku, jestli to může být k něčemu dobré, možná ocení mou oblíbenou statistiku, že třetina amerických manželství v posledních pěti letech začala na internetu a že vztahy započaté online a offline se v ničem neliší (resp. ty online se zdají dokonce o fous spokojenější).

🙈„Stejně tam nikoho normálního nepotkám.“
Podle výzkumu sociologa Sauttera a kolegů se singles na seznamkách v žádném ohledu neliší od nezadaných, kteří se online neseznamují. Přeběžné výsledky mého výzkumu miléniálů hovoří podobně. Jediný rozdíl je, že „seznamkoví singles“ mají intenzivnější pocit, že jim došly příležitosti k navazování nových kontaktů.

🙈 „Když do toho půjdu, okolí se na mě stejně bude dívat skrz prsty.“
Čím více lidí se online seznamuje, tím normálnější se seznamky stávají. Skoro dvě třetiny lidí v USA považují seznamku „za dobrý způsob, jak poznat nové lidi“ (výzkum Pew Research Centre). Zatímco ještě před dekádou si páry z internetu vymýšlely společensky přijatelný příběh seznámení, dneska už to vyloženě tají málokdo. I to ukazuje, že stigma padá. A z mojí zkušenosti má okolí tendenci lidi v online seznamování spíš podporovat.

Tím nechci říct, že online seznamky jsou nějaký zázrak. Často to není moc příjemná zkušenost, opravdu budete potkávat zvláštní lidi, a pokud jste žena, zřejmě dostanete pár nevyžádaných fotek intimních partií. A možná budete na seznamce mnohem déle, než jste kdy plánovali, a několikrát to budete chtít vzdát. Ale když vydržíte, dost možná se přidáte k lidem, kteří mi posílají fotky ze svých seznamkových svateb.


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz, mou práci sledujte i na Facebooku a Instagramu