Do online prostoru se přesouvá nejen nakupování, komunikace nebo práce, ale i láska. Zapomeňte na stigma, dneska je online seznamování čím dál víc cool způsob, jak najít toho pravého (a tu pravou).

  • Zájem roste

Online se seznamuje každý desátý Američan, přibližně třetina nově sezdaných manželství v USA začala na internetu a trh se seznamováním generuje miliardy dolarů ročně. Čísel pro Česko máme málo, i u nás ale láska čím dál častěji kvete online. Internet zpočátku lákal hlavně lidi středního věku, kteří měli málo času a příležitostí k seznamování. Díky mobilním aplikacím typu Tinder, které z online seznamování udělaly tak trochu hru, jsou ale lidé mezi dvacítkou a třicítkou nejrychleji rostoucí uživatelskou kategorií seznamek.

  • Začíná to jinak

Hledat lásku online je trochu jiná zkušenost než běžné seznamování. Nejčastěji stále poznáváme svůj protějšek ve škole, v práci a přes kamarády. Jsou to sice „noví“ lidé, pohybují se ale ve stejném prostředí a mají podobné zkušenosti. Na prvním rande se tak lehce povídá o zážitcích z Erasmu, že si Péťa bere Elišku a kdy bude další firemní grilování. Na internetu se ale ze svých sociálních bublin vymaníte a natrefíte doslova na všechno. Na jednu stranu se musíte naučit efektivně odfiltrovat lidi, se kterými kromě touhy seznamovat se nemáte společné ani základní hodnoty. Ať už jde o umělou zlatokopku s mopsíkem nebo slizkého barmana, který uvádí konverzaci fotkou svých intimních míst. Když ale dáte seznamce čas, najdete i ty, kteří stojí za to. Jen je prostě nebyla příležitost potkat offline. První konverzace na seznamce bývají trochu těžší, protože nemáte žádnou společnou historii. Ale nakonec je možná příjemnější – a z hlediska času i peněz rozhodně efektivnější – lovit zajímavé nové lidi online a ne na baru.

  • Končí to stejně

Internet výrazně mění způsob seznámení, ale ne způsob vztahu. Láska je jen jedna. Všechny výzkumy ukazují, že jakmile se nezávazné randění překlopí do vztahu, je úplně jedno, kde jste svého partnera poznali. Radost ze vztahu, jeho délka i počet hádek jsou stejné, ať už vás s vaším protějškem seznámila nejlepší kamarádka nebo jste se k němu proklikali na mobilu. Takže možná se vyplatí vyrazit z komfortní zóny, nafotit pár selfie, vyšperkovat svůj profil a zamilovat se online.

Článek původně vznikl pro blog Zoot. 


markéta šetinová
Markéta Šetinová

Jako psychoterapeutka a koučka se specializuji na práci s nezadanými. Singles pomáhám najít a užívat si partnerský vztah. Více o mé práci zde.  O termín konzultace mi můžete napsat na marketa@modernilaska.cz.